22. septembra 2017

O Mne

                                                            O Mne

Volám sa Mária a som inštruktorkou Nordic Walking(NW), v preklade severská chôdza. Učím správnu techniku tejto najjednoduchšej ozdravno-športovej aktivity.

Bývam v malej dedinke Jesenské Údolie v levickom okrese, ktoré sa nachádza približne 10 km od dedinky Podhájska, ktorá je známa  termálnym liečivým prameňom, pomáhajúcim najmä pohybovému ústrojenstvu ľudí.

Po dlhoročnom pôsobení v gastronómii som zo zdravotných dôvodov už nemohla vykonávať svoju prácu. Ocitla som sa na životnej križovatke. Musela som čeliť životným otázkam ako: Aký je zmysel môjho života? Kde vziať motiváciu, silu a správny smer? Postupne na základe “životných impulzov, ktoré ma mali asi stretnúť v živote, sa začali diať zmeny aj v môj prospech.

Absolvované kurzy Petra Urbanca v Liptovskom Jáne s názvom “Sebamotivácia a rozvoj osobnosti“ mi ukázali veľa možnosti a utvrdili ma v tom, že: „ pre čo sa človek rozhodne, to dosiahne,,.

Jedného dňa som na internete objavila KURZ INŠTRUKTOR NORDIC WALKING. Bolo to pre mňa ako blesk z jasného neba, možno to poznáte. Povedala som si: „TO JE TO, ČO CHCEM ROBIŤ“. Zaujalo ma hlavne to, že Nordic Walking je prirodzená chôdza s palicami pre zdravie v prírode. Veľa som počula a čítala o tom ako si správnou technikou NW ľudia pomohli pred operáciami chrbtice, neurologickými ochoreniami, depresiami alebo aj v rámci rehabilitácii a mnohé iné… Severská chôdza ma tak nadchla, že v roku 2015 som zložila skúšky NW certifikovaného trénera 1.stupňa.

S radosťou Vás  naučím  správnu techniku a verím, že to hravo zvládnete aj Vy.

Hľadáte nový IMPULZ do svojho života?  

                                +KROK ZA KROKOM KU ZDRAVIU+

.

Školiace stredisko Nordic Walking na Štrbskom plese, jediné na Slovensku vydáva Osvedčenie Inštruktor severskej chôdze a Sprievodca Nordic Walking. Lektori potom učia na lekciách a kurzoch, pomáhajú k rozvoju tejto ozdravno športovej aktivite na Slovensku.

 História vo svete

Začiatky NW sú známe už od roku 1930, kedy fínski bežeckí lyžiari využívali klasické bežkárske palice. O rozvoj tejto aktivity sa výrazne zaslúžila Leena Jääskeläinen, ktorá ako hlavná inšpektorka na Fínskom ministerstve školstva propagovala využitie Nordic Walking na hodinách telesnej výchovy.V r.1987 – 1988 boli organizované preteky vo Fínsku a pridáva sa riaditeľ Fínskej asociacie rekreačného športu Tuomo Jantunen.

Od roku 1996 sa začali vyrábať prvé palice vhodné pre Nordic Walking.

História na Slovensku

V marci 2013 je založená Slovenská asociácia Nordic Walking (SNWA)v máji vzniká prvé Nordic Walking centrum na Štrbskom plese a v júni 2013 Slovenská asociácia Nordic Walking organizuje 1. Majstrovstvá Slovenska v Nordic Walkingu.

Uvedomujem si jedinečnosť tejto pohybovej aktivity pre udržanie zdravia a vitality v živote ľudí.

Preto som sa rozhodla  pomôcť tým, ktorý sa chcú dozvedieť, čo  je severská chôdza a aký je jej prínos pre organizmus.  Na lekciách, kurzoch a NW akciách,  ako akreditovaný inštruktorNW, učím ako najlepšie a najefektívnejšie využiť znalosť správnej techniky.

Pohyb mi je veľmi blízky a rada vykonávam aj iné druhy športov ako je plávanie, bicyklovanie, bežkárske lyžovanie, rekreačný beh.

Veľmi sa teším, že na lekcie NW chodia pravidelne priatelia, rodiny s deťmi čo oceňujem najviac, pretože si uvedomujú dôležitosť pohybu na čerstvom vzduchu a v prírode.

Zábavné a spoločné hry a súťaže len prispejú k atraktívnosti NW…